Lemmings

Z PMD 85 Infoserver

Lemmings

Lemmings
Obrázok:Lemmings_01.png
úvodný obrázok pri nahrávaní
Autor:Vlastimil Veselý
Libor Lasota
Verzia:LEMMINGS, 2014
(PMD 85-1,2,2A,3,C2717,α,α2)
LEMM256K, 2014
(PMD 85-2A,3+256k)
Lokalizácia:čeština
Žáner:logicko-akčná hra
Download: game-lemmings.zip
archív obsahuje oficiálnu verziu vo formáte súboru pásky PTP, súbor pásky s verziou pre pamäťové rozšírenie 256kB RAM, ako aj image bootovateľnej diskety P32 pre MIKROS PMD 85.
Hra je na disku ako spustiteľný súbor
LEMMINGS.COM a spúšťa sa priamo z Mikrosu.

informácie

Cieľom hry je zachrániť predom určený počet malých, hlúpich tvorov, lumíkov, ktorí padajú zo stropných dverí a dopraviť ich do neďalekej pyramídy. V hre sa pohybujete kurzorom, pomocou ktorého prideľujete týmto malým postavičkám rôzne úlohy, ktoré vzápätí vykonajú. Medzi jednotlivými činnosťami je možné prepínať klávesami K2K9. Počet činností je vždy obmedzený, čo naznačujú čísla pri jednotlivých symboloch činností. Ak tu žiadne číslo nie je, uvedenú činnosť nemožno použiť.

Prvé levely sú určené na zoznámenie sa s hrou. V nich sa naučíte používať činnosti, ktoré sa nachádzajú v dolnej časti obrazovky a ktoré vždy nejakým spôsobom ovplyvnia správanie konkrétneho lumíka. V týchto jednoduchých cvičných úrovniach stačí zachrániť hoci len jedného lumíka a použiť ho iba na jednu činnosť. Neskôr ale zložitosť úrovní stúpa a máte v nich na výber viacero činností. Musíte si zvoliť stratégiu a určiť, ktoré činnosti bude najvýhodnejšie použiť. Po každej úspešne zvládnutej úrovni sa dozviete heslo do tej nasledujúcej, aby ste nabudúce mohli pokračovať tam, kde ste naposledy skončili.

Na spodnom paneli sa okrem činností nachádzajú aj niektoré ďalšie tlačidlá. Pomocou symbolov "-" (K0) a "+" (K1) ovplyvňujete rýchlosť vypadávania lumíkov zo stropného otvoru, symbolom dvoch šľapají (K10) môžete kedykoľvek hru pozastaviť a symbolom "atómového hríba" (K11) úplne vpravo odpálite všetkých už vypustených lumíkov.

prehľad jednotlivých úloh / činností
WALKER chodec lumík nemá žiadnu pridelenú činnosť
K2 CLIMBER šplhač vylezie po akejkoľvek zvislej stene ľubovoľnej výšky
K3 FLOATER padač prežije pád z veľkej výšky použitím dáždnika
K4 BOMBER odpaľovač po 5 sekundách sa sám odpáli bombou a zanechá okolo seba kráter
K5 BLOCKER blokovač zastaví sa, roztiahne ruky a zablokuje ostatným cestu ďalej
K6 BUILDER stavbár postaví 12 schodov šikmo nahor v smere chôdze
K7 BASHER hrabač vyhrabe horizontálny tunel
K8 DIGGER kopáč vykope tunel šikmo nadol
K9 MINER šachtár vykope šachtu pod sebou

o vzniku

Nápad vytvoriť hru Lemmings sa objavil už 9. apríla 2013 na stránkach Libora Lasoty. Prakticky ihneď sa do projektu zapojila legenda PMD 85 Vlastimil Veselý, ktorý si zobral na starosť samotný herný engine. Určite zúžitkoval skúsenosti, ktoré nabral pri práci na hre Lemmings pre mikropočítač Sharp MZ-800 koncom roka 1992. Vývoj trval približne rok a dnes sa dá táto hra označiť za klenot, ktorý by pred niekoľkými rokmi na PMD 85 nikto neočakával. Navyše je to ďalšia hra, ktorá podporuje farebný režim ColorAce.

ďalšie verzie

Keďže autori už nemali po roku práce viac síl sa hrou ďalej zapodievať, disková verzia vznikla dodatočne a vytvoril ju Roman. V balíku s hrou nájdete obraz diskety PMD 32. Po jej nabootovaní hru spustíte jednoduchým zadaním LEMMINGS.

V balíku sa nachádza ešte jedna špeciálna verzia hry, ktorá využíva nové pamäťové rozšírenie 256kB RAM pre PMD 85-2A a PMD 85-3. Hra je takto načítaná spolu s komprimovanými úrovňami do pamäte naraz a tie sa počas hry okamžite načítavajú z bánk rozšírenej pamäte.

pomôcky

screenshoty

úvodné menu v režime ColorAce
úvodné menu v režime ColorAce
obrazovka informácií so zapnutým režimom 4 farieb
obrazovka informácií so zapnutým režimom 4 farieb
riešenie miestnosti v režime ColorAce
riešenie miestnosti v režime ColorAce
riešenie miestnosti v hre cez klasický TV výstup
riešenie miestnosti v hre cez klasický TV výstup