Kvádro

Z PMD 85 Infoserver

Kvádro

Kvádro
Obrázok:Kvadro_01.png
úvodný obrázok pri nahrávaní
Autor:Martin Bórik
Roman Bórik
Vývojár:RM-TEAM
Verzia:KVADRO, 2010
(PMD 85-1,2,2A,3,C2717,α,α2)
Lokalizácia:slovenčina | angličtina
Žáner:logická hra
Download: pmd85emu_games_rm-team.zip

archív obsahuje obe jazykové verzie vo formáte súboru pásky PTP, ako aj image bootovateľnej diskety P32 pre PMD 32 s automatickým zavádzačom RUNNER.

informácie

Cieľom tejto hry je postaviť sa Kvádrom na východ z miestnosti celou váhou (na výšku). Po hracej ploche je možné sa pohybovať nakláňaním a prevaľovaním Kvádra. Našťastie, nie je možné z plochy vypadnúť, ale môže sa stať, že už nebude možné ďalej pokračovať v ťahoch. Po prejdení jednej úrovne získate heslo do úrovne ďalšej, ku ktorej môžete potom priamo pristúpiť jeho zadaním v menu.

Tlačidlá slúžia na odkrývanie a skrývanie políčok v miestnosti, čo môže pomôcť pri riešení problému, ako sa dostať k cieľu. Ľahké tlačidlo môže Kvádro zatlačiť v akomkoľvek smere, postoji a tvare, ale ťažké tlačidlo musí byť zatlačené jedine celou váhou Kvádra (postavením na výšku).

Ak sa Kvádro postaví na políčko teleport, premiestni sa na iné políčko v miestnosti. Prenos sa však aktivuje len vtedy, keď na ňom stojí celou váhou (na výšku). Políčko rozdeľovač funguje podobne ako teleport, ale v ňom sa Kvádro rozdelí na dve malé kocky a každá sa premiestni na iné políčko v miestnosti. Každú kocku po rozdelení môžete ovládať samostatne a prepínať medzi nimi tlačidlom akcie. Ak sa kocky k sebe priblížia tak, že by sa dotýkali stenami, okamžite sa spoja.

Sklenené plochy sú príliš krehké a preto ich Kvádro nemôže zaťažiť celou svojou váhou postavením sa na výšku, môže sa však po nich pozdĺžne kotúľať. Nalomené plochy zas vydržia akúkoľvek záťaž len jediný raz, ihneď potom sa rozpadnú a zmiznú.

o vzniku...

Táto hra vznikla na počesť 27. výročia vzniku prototypu počítača PMD 85!
Zároveň vychádza viac ako 20 rokov od doby, kedy pre tento počítač naposledy oficiálne vznikla nejaká hra...

Ku vzniku nás inšpirovala pôvodná flashová hra BLOXORZ, ktorej autorom je Damien Clarke, no hlavne jej izometrická verzia - hra s názvom "W*H*B", ktorú na ZX-Spectrum naprogramoval Bob Smith. Obom týmto ďakujeme!

Autori:

  • Martin Bórik
    program, grafika, font, zvuky, úvodný obrázok a znelka...
  • Roman Bórik
    testy klávesnice a joysticku, páskový loader, kompresná rutina Quido, 16-bitová aritmetika, optimalizácie...

pomôcky

zdrojové kódy

Komentované zdrojové kódy pre prekladač AS, taktiež všetky dátové súbory a pomocné (Windows) utility, spolu s dávkovými skriptami make.cmd, makePTP.cmd a makeP32.cmd na automatizovaný preklad zdrojových kódov a výrobu finálnych súborov pre emulátor do pod-adresára release, si môžte stiahnuť v balíčku pmd85emu_game_kvadro.source.zip.

screenshoty

úvodné menu so zapnutým farebným režimom
úvodné menu so zapnutým farebným režimom
obrazovka informácií, vysvetlenie symbolov
obrazovka informácií, vysvetlenie symbolov
riešenie miestnosti v hre (vo farbe)
riešenie miestnosti v hre (vo farbe)
riešenie miestnosti v hre(v anglickej verzii, cez klasický TV výstup)
riešenie miestnosti v hre
(v anglickej verzii, cez klasický TV výstup)