MRM Manager

Z PMD 85 Infoserver

(Rozdiel medzi revíziami)

Rombor (Diskusia | príspevky)
(Nový článok)
Ďalší rozdiel →

Verzia zo dňa a času 19:19, 3. apríl 2022

MRM Manager


MrmMngr
Autor:Roman Bórik
Verzia:v1.0 (04/2022)
Operačný systém:windows | unix
Lokalizácia:angličtina
Licencia:Copyright © 2022 RM-TEAM
Download: mrmmngr10.zip - ZIP archív obsahujúci binárku pre win32 konzolu + zdrojové texty s Makefile pre Linux

Obsah


MRM Manager je PC konzolová utilita určená pre spravovanie MRM obrazov, teda súborov určených pre napálenie do EPROM/FLASH, slúžiacich ako pamäť v ROM MEGAmodule.

Utilita umožňuje pohodlne vytvárať a konfigurovať súbor MRM obrazu, pridávať, mazať a extrahovať súbory i ďalšie operácie.

V rovnakom adresári, kde sa nachádza MRM Manager musia byť aj tieto súbory:

  • mrm-boot.bin : boot kód, ktorý je vždy na začiatku MRM obrazu
  • mrm-ldr.bin : kód univerzálneho loadera (viď prepínač -ml)
  • unpckpsc.bin : kód rozpakovacej rutiny pre spakované obrázky z programu GRED (viď prepínač -psc)

Použitie

MRM Manager je konzolová utilita, takže sa dá s výhodou použiť v dávkových súboroch. Požadované chovanie utility sa volí príslušnými prepínačmi.

Príkazový riadok môže mať podľa použitých prepínačov niekoľko foriem - každá pre konkrétnu jednu operáciu s MRM súborom. Prepínače uvedené v hranatých zátvorkách sú pre danú operáciu voliteľné.

mrmmngr imgname.mrm -c [fmask[.T]]
mrmmngr imgname.mrm -ic [-is num] [-id num] [-ib [path/]bootfile.ext]
mrmmngr imgname.mrm -ir [-is num] [-id num] [-ib [path/]bootfile.ext]
mrmmngr imgname.mrm -fa [path/]filename.ext [-fn fname.T] [-ln lname] [-sa num] [-lf] [-rf] [-ow] [-psc]
mrmmngr imgname.mrm -fp fname.T [-fn newfn.T] [-ln lname] [-sa num] [-lf] [-rf]
mrmmngr imgname.mrm -fd fmask[.T]
mrmmngr imgname.mrm -fx [path/]fmask[.T]
mrmmngr imgname.mrm -ml fname.T pname.T cname.T [-ln lname] [-sa num] [-mon MX] [-scs] [-ow]

Jednotlivé prepínače majú nasledujúci význam. Ak sa niektorý voliteľný prepínač neuvedie, jeho predvolená hodnota je tu uvedená v hranatých zátvorkách.

  • -c
    zobrazí katalóg MRM obrazu; pokiaľ je uvedené fmask.T, zobrazí sa zoznam podľa uvedenej masky
  • -ic
    vytvorenie nového MRM obrazu
  • -ir
    rekonfigurovanie MRM obrazu; je možné zmeniť geometriu obrazu aj BOOT kód
  • -is
    veľkosť obrazu v kB [512]
  • -id
    počet položiek adresára [32]
  • -ib
    voľba špecifického súboru MRM Bootera [mrm-boot.bin]
  • -fa
    pridanie súboru do obrazu
  • -fp
    zmena parametrov súboru (meno, dlhé meno, štart adresa, atribúty)
  • -fd
    zmazanie súborov z obrazu podľa uvedenej masky súborov
  • -fx
    extrahovanie súborov z obrazu podľa uvedenej masky súborov
  • -ml
    vytvorenie Loader súboru
  • -fn
    určenie mena súboru vo formáte 8.1 (max. 8 znakov mena + jeden znak typ)
  • -ln
    dlhé meno súboru pre zobrazenie v zozname spustiteľných súborov (max. 16 znakov)
  • -sa
    štart adresa (počiatočná/nahrávacia) [0]
  • -lf
    nastavenie/zmena príznaku (atribútu) List
  • -rf
    nastavenie/zmena príznaku (atribútu) AllRAM
  • -ow
    prepísať existujúci súbor
  • -psc
    vložiť rozpakovaciu rutinu pre dáta spakovaného obrázku z programu GRED
  • -mon
    určenie typu Monitora v Loaderi; môže byť 1, 1X, 2 alebo 2X
  • -scs
    potlačiť zmazanie obrazovky v Loaderi

Poznámky:

  • `lname` musí byť v úvodzovkách, ak obsahuje medzery.
  • `fname.T`, `newfn.T`, `pname.T` a `cname.T` sú mená súborov vo formáte 8.1 a musia byť v úvodzovkách, ak obsahujú medzery.
  • `fmask` je maska súboru, ktorá môže obsahovať zástupné znaky * a ?.
  • `T` musí byť jediný znak. Ak sa neuvedie v maske súborov, znamená to všetky typy. Pozor: znak otáznik ? je platný typ súboru.
  • Všetky numerické hodnoty num musia byť nezáporné celé čísla a môžu byť zadané desiatkovo (12345), osmičkovo (01234) alebo šestnástkovo (0x1234).

Operácie Managera

V nasledujúcom zhrnieme detaily jednotlivých operácií.

Zobrazenie katalógu MRM obrazu -c

V katalógu sa zobrazujú všetky súbory, ktoré sú v adresári MRM obrazu. Ak je v prepínači použitá maska, zobrazia sa iba tie súbory, ktoré zodpovedajú maske. Ak sa neuvedie Typ súboru, znamená to všetky súbory (otáznik je platný Typ súboru, ako pri kazetových súboroch).

V zozname súborov sa vľavo zobrazuje poradové číslo súboru v adresári. Zatiaľ je to iba informatívny údaj, ale do budúcna sa uvažuje o možnosti posúvať položky v adresári a nastaviť si poradie súborov dodatočne podľa potreby, keďže MRM Booter zobrazuje súbory v zozname tak, ako sú v adresári.

Vytvorenie nového MRM obrazu -ic

Predvolene sa vytvára MRM obraz o veľkosti 512 kB. Túto hodnotu možno určiť prepínačom -is v intervale od 32 do 8192 (kB). Počet položiek adresára je predvolene 32. Prepínačom -id ju možno nastaviť v intervale od 4 do 256.

Do MRM obrazu sa na jeho začiatok pripraví Boot kód zo súboru mrm-boot.bin. Ak je to potrebné, môže sa prepínačom -ib zvoliť iný súbor s Boot kódom. Súbor s Boot kódom sa overuje na správnosť skontrolovaním jeho tzv. Prologu (viď zdrojové súbory).

Prekonfigurovanie MRM obrazu -ir

Existujúci MRM obraz možno prekonfigurovať, čo znamená, že je možné zmeniť jeho veľkosť (prepínač -is) a aj počet položiek adresára (prepínač -id). MRM Manager zachová všetky súbory v rovnakom poradí. Samozrejme, nie je možné zvoliť menšiu veľkosť, ako je už súbormi obsadené miesto v obraze. Rovnako tak, nie je možné zvoliť menej položiek adresára, ako je už obsadených položiek.

Zároveň je možné týmto prepínačom nahradiť existujúci Boot kód novým. Ak nový Boot kód zaberá iný počet sektorov ako pôvodný, MRM Manager príslušne poposúva adresár i súbory v obraze.

Pridanie súboru do MRM obrazu -fa

Pri pridávaní súboru do MRM obrazu je možné určiť všetky parametre, ktoré sú v adresárovej položke. Ak sa nepoužije prepínač -fn, ako krátke Meno súboru sa použije prvých 8 znakov z filename a ako Typ sa použije prvé písmeno z prípony ext. Dlhé Meno súboru (prepínač -ln) má zmysel pre súbory, ktoré sa budú zobrazovať v zozname spustiteľných súborov a krátke Meno nie je dostačujúce. Ak sa teda dlhé Meno neuvedie a súbor bude mať nastavený príznak List, v zozname spustiteľných súborov sa použije krátke Meno súboru bez Typu. Prepínačom -sa sa určuje štart adresa, resp. adresa od ktorej sa súbor nahrá do pamäte - predvolene je to 0. Prepínačmi -lf a -rf sa nastavia príslušné príznaky List - zobrazenie súboru v zozname, resp. AllRAM - nahranie súboru do pamäte v AllRAM režime.

MRM Manager nedovolí pridať súbor s rovnakým menom, aký sa už v adresári nachádza. Prepínačom -ow je možné vynútiť prepísanie už existujúceho súboru.

Spakovaný obrázok z programu GRED (typ C) obsahuje iba spakované dáta bez rutiny. Pri pridávaní tohto súboru do MRM obrazu umožňuje MRM Manager pomocou prepínača -psc vložiť na začiatok tohto súboru rozpakovaciu rutinu, ktorá je v súbore unpckpsc.bin. Táto rozpakovacia rutina je preložená pre beh od adresy 1000h a preto je nutné pri pridávaní súboru použiť tiež prepínač -sa 0x1000.

Zmena parametrov súboru v MRM obraze -fp

Konkrétnemu súboru fname.T možno zmeniť krátke Meno (-fn newfn.T), Dlhé meno (-ln lname) aj štart adresu (-sa num). Prepínačmi -lf a -rf sa príznaky v adresárovej položke zmenia na opačné.

Zmazanie súborov z MRM obrazu -fd

Z MRM obrazu možno zmazať súbory hromadne určením masky súborov fmask[.T]. MRM Manager sa nepýta na potvrdenie zmazania! Po zmazaní súborov sa adresár aj dátová oblasť v MRM obraze "strasú", čím sa odstránia "diery", ktoré by v adresári alebo dátovej oblasti po zmazaní súborov vznikli.

Extrahovanie súborov z MRM obrazu -fx

Z MRM obrazu možno extrahovať súbory hromadne určením masky súborov fmask[.T]. Zároveň možno určiť cieľovú cestu path/, kam sa extrahované súbory uložia. Prípadne existujúce súbory sa prepíšu.

Vytvorenie súboru Loadera -ml

MRM Manager umožňuje vytvoriť priamo do MRM obrazu súbor Loadera. Tu je nutné určiť meno súboru Loadera fname.T (typ súboru je obvykle L), meno súboru so spakovaným obrázkom pname.T (typ súboru by mal byť Q (QuidoScr) alebo C (GRED)) a meno súboru kódu hry cname.T.

Súboru Loadera má automaticky nastavený príznak L-List) a tak, ak je to potrebné, možno nastaviť súboru Dlhé Meno prepínačom -ln. Loader normálne spúšťa hlavný kód od adresy uvedenej v adresárovej položke súboru cname.T. Prepínačom -sa ale možno určiť inú adresu.

Ak program potrebuje pre svoj beh konkrétny Monitor, je to možné určiť prepínačom -mon. Parametrom prepínača môže byť:

  • 1 : súbor Monitora MONIT1.?
  • 1X : súbor Monitora MONIT1.? - nebude sa inicializovať
  • 2 : súbor Monitora MONIT2.?
  • 2X : súbor Monitora MONIT2.? - nebude sa inicializovať

Prepínač -scs potlačí zmazanie obrazovky po spustení Loadera. Prepínačom -ow je možné vynútiť prepísanie už existujúceho súboru Loadera s rovnakým menom.