Hlípa

Z PMD 85 Infoserver

Hlípa


Hlípa
Obrázok:4004-482_hlipa_1.png
úvodný obrázok pri nahrávaní
Autor:Karel Šuhajda
Tomáš Švec
Vývojár:4004/482 ZO Svazarmu
Verzia:HLIPA, 1989
(PMD 85-1,2,2A)
Lokalizácia:čeština
Žáner:plošinová akčná adventure
Download: pmd85emu_games_4004-482.zip

Obsah

informácie

Hlípa je členkou národa, ktorý žije na planéte Danepa. Táto planéta obieha okolo hviezdy Tsivoke, ktorá je nám - ľuďom zo Zeme - pred zrakmi ukrytá niekde za nepriehľadnými mračnami kozmického prachu v strede našej galaxie.

Národ Hlíp vznikol pred mnohými miliónmi rokov. Jeho členovia sú akési améby - amorfné inteligentné tvory, ktoré sa dokážu pohybovať prelievaním z miesta na miesto.

Členovia národu Hlíp ale nie sú jedinými obyvateľmi planéty Danepa. Okrem nich tu totiž žije i druhý národ - národ Sivramov. Tento národ však neobsahuje iba jedincov jedného druhu (tak ako je tomu u Hlíp). Národ Sivramov sa delí na Falmonov, bezduché chimerické stvorenia so zakrpateným intelektom určené na prácu a na Ploxonov, ktorí naopak nie sú schopní pohybu, no zato majú vyvinutú inteligenciu. Obidve tieto druhy žijú v symbióze a spoločne bojujú proti národú Hlíp. Najviac nebezpeční sú Falmoni, ktorí už pri letmom dotyku vysúšajú telá Hlíp a tým ich zbavujú života. Naproti tomu sa Ploxoni nemôžu Hlípam nijakým spôsobom brániť a ich telá sa pri dotyku Hlípy rozpadnú. Jediný spôsob ako zvíťaziť nad národom Sivramov je zbaviť sa Ploxonov. Falmoni potom nebudú schopní sami zabezpečovať život svojho národa a rozpŕchnu sa do odľahlých končín planéty, kde zahynú žiaľom a starobou.

úvodná obrazovka s menami autorov
úvodná obrazovka s menami autorov

Hlavné "mesto" Sivramov je jeden veľký a rozsiahly systém chodieb v skale hlboko pod povrchom planéty, kde sídli 6 vládnúcich Ploxonov. Hlípam sa napriek veľkému nebezpečenstvu sem podarilo dostať jednu svoju členku a dali jej úlohu zahubiť týchto šesť Ploxonov. Vašou úlohou je Hlípe v tejto úlohe pomôcť, pretože bez pomoci by určite v podzemnom paláci zahynula. Hlavne si musíte dávať pozor na Falmonov, ktorí sa pohybujú v mnohých miestnostiach paláca. Naopak Ploxonov spoznáte jednoducho - ich telá sa podobajú akýmsi kráľovským korunkám, ktoré sa vznášajú nízko nad zemou. Hlípa sa v paláci môže plaziť, alebo využívať zložitý systém kanálov, ktorý Falmoni v paláci vybudovali...Hra Hlípa je považovaná za najprepracovanejšiu a najrozsiahlejšiu hru v dejinách PMD 85. Izometrický 3D pohľad, nádherne animované, plynulé sprity a stály hudobný podkres z tejto hry robia unikát.

Na záver niekoľko dôležitých informácií:

 • môžete využívať hodiny a budík, ktorých ukazovatele sa objavia v hornej časti rámčeka. Ak použijete budík, upozorní vás v okamihu, kedy budú hodiny ukazovať nastavený čas
 • ak kedykoľvek počas hry stlačíte Shift + STOP, hra skončí.

screenshoty

úvodné menu
úvodné menu
prvá miestnosť v hre(v strede Hlípa, okolo nej krúži Falmon)
prvá miestnosť v hre
(v strede Hlípa, okolo nej krúži Falmon)

zaujímavosti

Prvotný návrh Vlastimila Veselého (VBG Software) úvodného obrázku hry Hlípa(náhľad v plnej veľkosti)
Prvotný návrh Vlastimila Veselého (VBG Software) úvodného obrázku hry Hlípa
(náhľad v plnej veľkosti)
 • Základný návrh úvodného obrázku vytvoril Vlastimil Veselý...
 • Návrh mapy vytvoril Tomáš Švec a takto vyzeral "zdrojový kód" mapy
 • Hra Hlípa vznikla aj pre počítače Sharp MZ-800 a ATARI ST...
 • Hudobný podkres, ktorý môžete v Hlípe počuť sú dve známe skladby:
  • úvodná hudba: Limahl - Neverending story
  • samotná hra: Jean-Michael Jarre - Équinoxe Part 8
 • Meno hry bolo dlhšiu dobu zahalené rúškom tajomstva, ale v tomto rozhovore Karel Šuhajda prezradil čosi o vzniku hry a o mene hry povedal toto:
"Jméno Hlípa vzniklo takovým docela zvláštním způsobem. Šli jsme jednou s mojí přítelkyní po městě a já jsem se nahlas rozhořčoval nad nejrůznějšími nesmyslnými zkratkami, které se tehdy zhusta objevovaly. Mezi jiným jsem řekl, že to už by mohli hlídanému parkovišti říkat Hlípa. To slovo mi nějak utkvělo v hlavě, po čase se vrátilo a já jsem se zamyslel nad tím, co mi samo o sobě připomíná - a napadlo mě, že by to mohla být taková kulička hmoty, taková měňavka, která se pohybuje tak, že se přelévá. A také mě napadlo, že něco takového by mohl být velmi dobrý námět na hru."

návody

 • video s ukážkovým riešením hry (Vlastimil Veselý):
  "Hlípu jsem nahrával na video VHS přimo z PMD 85 asi před 20 lety, později jsem ho zgrabnul TV kartou. Aby to bylo kratší, vystříhal jsem přechody mezi obrazovkami. Tu cestu jsem bohužel nenašel já (to snad ani není v lidských silách :o), ale takto mi to předvedl osobně Karel Šuhajda, jako nejkratší řešení. Jen jsem si to zapamatoval. (Dnes už bych to asi nezvládl)."
  pmd85doc_rec_hlipa.avi
  pmd85doc_rec_hlipa.mkv