Blog:Rôzne úpravy PMD 85

Z PMD 85 Infoserver

Autor: Jozef Kardoš (2019/2020)

Rôzne úpravy PMD 85

Výmena Sync/Green

Pôvodné riešenie pripojenia PMD-85 ku RGB zobrazovačom obsahovalo štyri signály - farba Red, farba Blue, synchronizačná zložka a kompozitné video obsahujúce aj prímes video zložky pripojené na farbu Green. Toto ale nie je technicky kompatibilné so štandardom EURO-SCART, napriek tomu, že tento spôsob pripojenia funguje. SCART tiež umožňuje pripojenie farieb Red a Blue, no farba Green sa nepripája z kompozitného videa, ale osobitne, ako ostatné dve farby. A naopak, synchronizačná zložka sa pripája na ten istý pin SCARTu ako kompozitné video, ak sa nevyužíva možnosť RGB pripojenia. Aby sa zachovala táto kompatibilita so SCARTom aj z hľadiska pripojenia, jednoducho sa vymenia medzi sebou zložky videa a synchronizácie. Video zložka obsahuje základný video signál MOD a zatemňovací signál /ZAT. Synchronizačná zložka obsahuje signály Horizontal-Sync /SR a Vertical-Sync /SO. V prípade zachovania pôvodneho zapojenia kábla RGBS-SCART sa podľa toho upraví aj zapojenie video konektora DIN.


Úprava video signálu PMD 85-1/2/2A
Úprava video signálu PMD 85-1/2/2A

Úprava video signálu PMD 85-1/2/2A

Z dôvodu výmeny Sync/Green sa v prvom rade vynecháva obvod synchronizačnej zložky tvorený z diód D6 a D7, kondenzátorov C5 a C6 a odporov R18 a R26. Na to sa použije existujúci obvod tvorený hradlami IC55B,C,A,F. Na ten sa zapojí emitorový sledovač tvorený tranzistorom TS a odpormi RSB, RS a RSG pre synchronizačnú zložku /Sync, ako aj pre kompozitné video čiernobieleho (CB) pripojenia. Diódy D4 a D5 sú nahradené odpormi RVA a RVB ako lepší variant zobrazenia možnosti CB signálu v štyroch úrovniach jasu od najsvetlejšej po najtmavšiu. Vylúčené je blikanie vynechaním obvodu IC61. Vynechá sa aj odpor R17. Obvod hradiel IC55E,D je odpojený a uzemnený, pretože už nie je zapojený na signál /ZAT. Aj na tento účel, ako jednoduchšie riešenie, je použité hradlo IC60A, ktoré bolo doteraz iba pre signál MOD. Nakoľko hradlo IC37B nie je stavané na napájanie kolektorov tranzistorov T1 a T2, boli opäť použité diódy D4 a D5, ale tentokrát na riadenie báz tranzistorov z výstupu IC37B. Zároveň je toto hradlo využité ako výstup video zložky pre farbu Green. Z toho dôvodu sa pridá ďalší emitorový sledovač s tranzistorom TG a opäť sa pridajú odpory R17 a R18, ale už zapojené na tranzistor a diódy D6 a D7 už na negované výstupy atribútových signálov /F1 a /F2 obvodu IC35.

Hradlá IC37D,C, pôvodne zapojené do obvodu blikania, sú tentokrát použité ako oneskorovač signálu /IOR pre IF a ROM moduly. Doplnené sú pull-up odpory pre signály /CAS7 (/CAS3 na PMD 85-1/2), /MR, /IOR a /IOW.

Spínač SW1 riadi pripojenie video-zložky na farbu Green a používa sa na voľbu palety farieb medzi PMD 85-1/2/2A: zelená, žltá, tyrkysová, biela; a PMD 85-3: zelená, červená, modrá, fialová. Na všetky štyri emitorové sledovače sú zaradené odpory RS, RR, RB a RG ako súčasť odporových deličov, ktoré upravujú napätie z 5V na cca 1V pre štandard SCART. Mnohé zmeny sú realizované po vzore PMD 85-3.


Úprava video signálu PMD 85-3
Úprava video signálu PMD 85-3

Úprava video signálu PMD 85-3

Táto úprava, okrem výmeny Sync/Green, spočíva hlavne vo vynechaní nepodareného obvodu kodéra farieb tvoreného obvodmi DD40DD44 a okolitými súčiastkami, ktorý nesprávne zakóduje farby a tak po rozkódovaní vzniknú úplne iné farby. Z toho dôvodu sa namiesto hradla DD43A na výstup DD38C zapojí vstup doteraz nepoužitého hradla DD32C a na jeho výstup pokračuje odpor R23. Tam sa premiestnia aj diódy VD5VD8. Namiesto DD40B sa ako obvod oneskorovača signálu /IOR zapoja DD34A a DD34B, predtým použité v kodéri farieb. Opäť sa pridajú diódy VD6 a VD7, ale už na negované výstupy /F1 a /F2 obvodu DD28. Vynechá sa odpor R5. V obvode zobrazenia CB signálu je dióda VD4 nahradená odporom RVA a opät pridaným R5. Namiesto R14 sa osadí prepojka a R6 sa zvýši o hodnotu R14. Menia sa aj hodnoty súčiastok obvodu emitorového sledovača synchro zložky, resp. kompozitného CB videa, na hodnoty totožné s ostatnými emitorovými sledovačmi farieb R, G a B. Doplnené sú R35 a R36, tentoraz ako pull-up odpory pre signály /MR a /IOW.

Spínač SW1 má funkciu totožnú s PMD 85-1/2/2A. Ďalšie zmeny neboli nutné, pretože boli realizované v pôvodnom riešení PMD 85-3.


Voľba iných paliet farieb

Je tu možnosť zvoliť iné dve palety farieb kompatibilné s IBM CGA. Dosiahne sa to zámenou nasledujúcich signálov medzi sebou: F1 - /F1, F2 - /F2 a Green - Blue. Pri zapnutom SW1 vznikne prvá paleta: žltá, zelená, červená, modrá; a pri vypnutom SW1 vznikne druhá: biela, tyrkysová, fialová, modrá. Pri tejto úprave sú úrovne jasu v opačnom poradí. Ak je požiadavka zachovať pôvodné poradie, vstupy hradiel IC60D,C (DD34E,D na PMD 85-3) sa ponechajú na signáloch F1 a F2.

Odpor RSG (R29 na PMD 85-3) sa použije len ak TV modulátor nie je pripojený, alebo ak nemá vlastný vstupný odpor 75ohm.

Ako lepší variant kodéra farieb môže byt starší obvod MC1377 napájaný 12V napätím a pripojený rovnako ako SCART.


Oneskorovacie linky pre PMD 85-1/2/2A
Oneskorovacie linky pre PMD 85-1/2/2A

Ďalšie oneskorovacie linky PMD 85-1/2/2A

Podla potreby sa môžu zapojiť aj doteraz nepoužité obvody IC34B a IC33A na oneskorenie niektorých signálov po vzore PMD 85-3, alebo PMD 85-2 s 5V RAM a tak aj vynechať nepotrebné súčiastky.


Nábojová pumpa -5V
Nábojová pumpa -5V

Nábojová pumpa -5V

Po vzore disketovej jednotky PMD 32 sa može použiť nábojová pumpa napätia -5V aj pre PMD 85 na napájanie obvodov MHB8080A a MAA748. Toto ale platí, iba keď sa -5V nepoužíva pre žiadne iné obvody. Príkladom je PMD 85-3 alebo PMD 85-2/2A s 5V RAM a EPROM.

Obvod vyrába pomocou hodinového signálu FI2T zo vstupného napätia 12V výstupné napatie -5V s prúdom dostatočným na odber pre potrebné obvody. Dôvodom je použitie iba kladných napätí zo zdroja.


Pozície súčiastok sú zhodné so schémami na www.sapi.cz (okrem nábojovej pumpy).