Kompatibilné s PMD 85
Z PMD 85 Infoserver
Tento článok si vyžaduje rozšírenie, aby zodpovedal vyššiemu štandardu kvality. Ak máte návrhy alebo pripomienky, tak ho môžte upraviť, alebo vyjadriť sa v diskusii k článku. |
Obsah |
kompatibilné s PMD 85
Okrem samotného PMD 85 sa v 80. rokoch 20. storočia v bývalom Československu vyrábali aj počítače kompatibilné s PMD 85.
MAŤO
MAŤO bol 8-bitový osobný počítač, ktorého autorom bol Ivan Urda a začal sa vyrábať v roku 1989 v bývalom Československu v Štátnom majetku Závadka nad Hronom. Prototyp bol vyvýjaný pod menom BAPO - "BAbačov POčítač", podľa mena vtedajšieho (zjavne skromného :) riaditeľa podniku. Cieľom bolo vytvoriť čo najlacnejší osobný počítač, preto sa predával aj ako elektronická stavebnica, ktorú si bolo možné zostaviť doma.
Koncepčne šlo o klon PMD 85, avšak snaha dosiahnuť, čo najnižšiu cenu znamenala stratu úplnej kompatibility s PMD 85 (kompatibilita bola dodržaná iba na úrovni programov v BASICu). O nekopatibilitu sa zásadne postarala zmena spôsobu záznamu na magnetofón a iné zapojenie klávesnice (mala menej kláves vďaka zavedeniu funkčnej klávesy CNT - Control), čo znemožnilo nahrávanie a fungovanie programov napísaných pôvodne pre PMD 85. Práve tento fakt a tiež neskoré nasadenie do predaja počítač MAŤO odsúdili na komerčný neúspech.
Počítač MAŤO sa neskôr predával aj s pamäťou ROM, ktorá obsahovala namiesto BASICu niekoľko upravených jednoduchých hier z PMD 85. Výroba počítača bola ukončená v roku 1992.
špecifikácia
- Rok výroby: 1989, Štátny majetok Závadka nad Hronom
- Procesor: MHB 8080A (2.048 MHz)
- RAM: 48 KB
- ROM: 16 KB
- rozlíšenie: 288×256 pixelov, monochromatický výstup na TV (atribúty farby, resp. jasu neboli využité)
- vlastnosti:
- systémový monitor a vstavaný BASIC-G alebo upravené jednoduché hry z PMD 85
- záznam programov na štandardný kazetový magnetofón
- vstavaný napájací zdroj
- vyvedená systémová zbernica, na ktorú je možné pripojiť pôvodnú interfejsovú dosku alebo ROM Modul z PMD 85
Didaktik Alfa
Počítač Didaktik Alfa bol vyrobený v roku 1986 v bývalom Československu, vo výrobnom družstve Didaktik Skalica ako vylepšený klon počítača PMD 85-1, ktorý mal v školách nahradiť. Pôvodný koncept Ing. Romana Kišša bol konštrukčne a dizajnovo vylepšený Ing. Ľudovítom Barátom a Mgr. Martinom Peťovským. Napriek niektorým zmenám v ROM bol viacmenej kompatibilný s PMD 85. Jeho výhodou bola hlavne kvalitnejšia klávesnica, naopak nevýhodou bolo, že nemal televizny výstup.
špecifikácia
- Rok výroby: 1986, Didaktik Skalice
- Procesor: MHB 8080A (2.048 MHz)
- RAM: 48 KB
- ROM: 4 KB Monitor, 9 KB BASIC ALFA
- rozlíšenie: 288×256 pixelov
- 1 zo 4 farieb na čiernom pozadí pre šesticu bodov vedľa seba (na TV výstupe znížený jas a blikanie)
- vlastnosti:
- systémový monitor a vstavaný BASIC-G
- záznam programov na štandardný kazetový magnetofón
- video výstup na monitor
- napájací zdroj súčasťou monitora
Didaktik Alfa 2
Didaktik Alfa 2 bola inovovaná verzia počítača Didaktik Alfa. Didaktik Alfa 2 mal zmenenú dosku procesora, na ktorej už boli osadené 2 KB EPROM a teda celkovo 16 KB, v ktorých bol umiestnený základný systém Monitor a jazyk BASIC α/2.1. Základný Monitor vychádzal z Monitora PMD 85-2, ale obsahoval naviac kompletnú sadu znakov v kóde KOI-8 čs a ďalšie rozšírenia príkazov Monitora, ktoré sú aj v PMD 85-3. Znaky s diakritickými znamienkami a ďalšie špeciálne znaky sa zadávali so súčasných stlačením klávesy STOP. Podobne jazyk BASIC α/2.1 vychádza z PMD 85-2, ale obsahuje nové a upravené príkazy, ktoré sú aj v BASICu k PMD 85-3.
Didaktik Beta
Didaktik Beta bola posledná upravená verzia vychádzajúca z Didaktik Alfa 2 s rozšírenou pamäťou a sieťovou podporou.
Consul 2717
Consul 2717 bol vyrobený v roku 1989 vo fabrike Zbrojovka Brno, preto bol aj prezvýaný Zbrojováček a bol to klón PMD 85-2. Samotný hardvér počítača bol zabudovaný do samotného monitora, ku ktorému sa pripájala profesionálna klávesnica.
špecifikácia
- Procesor: MHB 8080A (2.048 MHz)
- RAM: 48 KB
- ROM: 16 KB
- rozlíšenie: 288×256 pixelov,
- 1 zo 4 atribútov na čiernom pozadí (znížený jas a blikanie)
- špeciálny grafický mód 384x256 (nebolo možné použiť jas a blikanie)
- vlastnosti:
- systémový monitor, BASIC-G
- možnosť zaviesť systém z externého ROM modulu, alebo po sieti
- diskový operačný systém CP/M a možnosť bootovať z diskety
periférie
Ku rôznym počítačom kompatibilným s PMD 85 bolo možné pripájať viacero periférií, rozšírení a záznamových zariadení:
- napájací zdroj EA 1605
- spínaný napájací zdoj PMD 10
- disketová jednotka PMD 30 (MFD 85)
- disketová jednotka PMD 32
- programátor 1 KB a 2 KB EPROM PMD 40
- programátor a emulátor jednočipových mikropočítačov MHB8035, MHB8048 a MHB8748 PMD 50
- čiernobiely, resp. zelený monitor PMD 60 (PMD 60.1)
- lokálna sieť PMD 70
- kazetopáskový záznamník dát KZD-1
- zvukový interfejs Musica
- joystick 4004/482
- rôzne tlačiarne (BT-100, Gamacentrum GC-01, Robotron K6304, PRT 80, Consul C2111) a plottre (XY41xx, Minigraf 0507, Alfi, Didaktik Zeta)